TARİHÇE
MARAŞ DONDURMASI:
Üç Yüz Yıllık Lezzet

Bugün dünyada adı dondurma ile yanyana anılan iki şehir var: Biri İtalya'nın Roma şehri, diğeriyse Türkiye'nin Kahramanmaraş şehri. Roma Dondurması uzun yıllardır birçok dünya ülkesinde biliniyor, tüketiliyor ve çoğu ülkede taklit ediliyor.

Son on yıldır Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde tüketilmeye ballanan Türkiye'nin ünlü Maraş Dondurması'nın taklit edilmesi ise mümkün değil. Çünkü bu dondurma, tamamen Anadolu topraklarına özgü üç yüz yıllık köklü bir lezzet kültürünün ürünü ve sadece Maraş'ta üretilebiliyor.

Maraş'ı bir cennet bahçesi gibi kuşatan efsanevi Ahir Dağı'nın eşsiz flora ve faunası bu dondurmayı benzersiz kılan temel etmenlerdir; bu coğrafyaya özgü kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromaya sahip sütleri ve olağanüstü bir cömertlikle topraktan fışkıran yabani orkide çiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen mucizevi salep Maraş Dondurması'na taklit edilmesi imkansız olan bir lezzet, aroma ve kıvam sağlar

NEREDEN NEREYE
Yüz ellinci yılına ulaşmış olan bu lezzet serüveni yıllar içinde birçok aşamadan geçmiş, Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş. bünyesinde birçok şirket ve markayı kapsayan güçlü bir sınai yapıyı meydana getirmiştir. Eski günlerin, omzunda dondurma fıçılarıyla mahalle mahalle dolaşan seyyar dondurmacılarından rengarenk boyalı tenteli dondurma arabalarına... Dünyanın çeşitli ülkelerinden turistlerin bir parça anı götürmek için birbirleriyle yarıştığı ve çoktandır Maraş'ın simgelerinden biri haline gelmiş olan ünlü Yaşar Pastanesi'ne...

Özgün sınai dondurma üretiminde bir dünya markası olmaya yönelen MADO'dan sınai tip market dondurması üreten MARDO'ya.. Dondurmacılık ve pastanecilik sektöründeki binlerce firmaya donanım ve sunum malları hizmeti veren YAŞAR LOJİSTİK'ten, farklı bir anlayışla yapılanışını ve yaygınlaşmasını sürdüren yeni cafeler ve cornerlar zinciri İCEMAR'a.. Dört kuşaktan bu yana devam eden lezzet serüveninin köşe taşları....

Yaşar Pastanesi
Yaşar Pastanesi yüz elli yıllık birikimin bu çok yönlü ve verimli noktaya ulaşmasında önemli bir paya sahiptir. Yaşar ailesinin doğanın cömertliğine ve insan elinin üretkenliğine duyduğu saygının tüketiciyle paylaşıldığı ilk mekandır. Ulusal lezzet kültürümüzün baş köşelerinden birine oturan Maraş yöre mutfağına ait değişik üretim araçları ile geleneksel el sanatları ürünlerinin bir müze özeniyle sergilendiği pastane Maraş'a gelen yerli-yabancı tüm turistlerin uğrak noktası durumundadır.

Maraş Dondurmasının kuşaklar boyunca vazgeçilmez bir miras olarak aktarılan sırrı, bugün Yaşar Pastanesi'nin gizemli atmosferinde yaşatılmaktadır. Ona dünyada başka hiçbir dondurmanın sahip olmadığı özellikleri kazandıran "dövme ustalığı" burada değişik günlerde uygulamalı olarak meraklılara sergilenmekte; dünyanın en yoğun, en sert, en esnek ve en lezzetli dondurmasının oluşum süreciyle ilgili folklorik bilgiler verilmektedir.

Dünya markası olmaya yönelen büyük bir sınai yapıyı yönetmenin haklı gururunu yaşayan dördüncü kuşağın Büyük Ustası Mehmet S. Kanbur ailenin ilk gözağrısı olan pastanede günde on beş saati aşan mesailer tüketmekten hala vazgeçememektedir.

BENZERSİZ LEZZETİN SIRRI:
Dövme Dondurma Mucizesi

MADO dondurmasının lezzetindeki sır, dört kuşaktan bu yana sarfedilen emek ve alınterinin birikimlerinde saklı. Maraşlı dondurma ustaları sırdaş doğanın kendilerine sunduğu nimetleri bu birikimler ışığında işlemekte ve Türk ulusal lezzet kültürünün baş köşelerinden birine oturan Maraş Dondurması'nı tüm dünyaya armağan etmektedirler.

Mado dondurmaları, dünyada başka hiçbir dondurmanın sahip olmadığı özelliklere sahip. Mado dondurmalarının üretiminde kullanılan "dövme ustalığı" onu dünyanın en yoğun, en sert, en esnek ve en lezzetli dondurması haline getiriyor. Dördüncü kuşağın Büyük Ustası ve MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet S. Kanbur bu dövme işlemini Anadolu'nun ünlü yayla sakızına benzeterek, "Nasıl ki bir yayla sakızı çiğnendiği oranda esneklik kazanırsa, dondurma da öyledir, ne kadar çok dövülürse o kadar esnek, o kadar yoğun olur" demektedir.

Elbette ki neyin dövüldüğü de çok önemlidir. Dövülen karışım, hikayemizin başında da belirttiğimiz gibi, tümüyle Ahir Dağı flora ve faunasına özgü bileşenlerden oluşur: binbir çeşit çiçeğin özünü barındıran eşsiz kıvamda bir süt ve yabani orkide yumrularının sabırlı işlemlerden sonra su değirmenlerinde öğütülmesiyle elde edilen olağanüstü lezzet katkısı salep. Maraş Dondurmasının sadece Maraş'ta üretilebilmesinin nedeni işte budur: Bu dondurma, Ahir Dağı'nın, Ahir Dağı insanlarının bir mucizesidir.

GELENEKTEN GELECEĞE:
Modern Dondurmacılık

Yüz ellinci yılına ulaşmış olan bu lezzet serüveninin Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş. çatısı altında güçlü bir sınai yapı haline gelişinde 1986 yılı önemli bir yere sahiptir. 1986'da atadan kalma geleneksel imalathanelerin çağın gereklerine yanıt verecek modern tesislere dönüştürülmesi, yeni bir sürecin müjdecisi olmuştur.

Bu tarihten başlayarak ardarda yenilikçi atılımlar gerçekleştirilmir; 1989 yılındaki özelleştirmede Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tesislerinin bünyeye dahil edilmesiyle artan üretim kapasitesi sayesinde Maraş Dondurmasını sınai planda üretme ve dünya ölçeğinde pazarlama olanağı doğmuştur. Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş.'nin 20.000 m2 alan üzerine kurulu ve 11.000m2 kapalı alana sahip olan Yaşar Dondurma, modern laboratuar’larda tüm girdileri kontrol edilerek ve müşteri açısından her türlü riski elimine ederek dondurma üretimini gerçekleştirmektedir.Çeşitli kalite-kontrol denetimlerinden geçirilen dondurma, 4000 m2 lik soğuk hava depolarında korumaya alınmaktadır.

Tesislerde dünya standartlarında, titiz ve sağlıklı bir üretim ortamı mevcuttur. Dünya dondurmacılık sektörünün son teknoloji ürünü tüm üretim ve denetim donanımları, üstün kalitede özgün ve market tipi sınai dondurma üretiminin tüm gereklerini yerine getirmek için seferber edilmiştir. Kaymaklısından frambuazlısına, muzlusundan cevizlisine, vişnelisinden elmalısına saatte beş ton dondurma üretilmekte ve kalite denetimlerinden sonra 2000 m2'lik soğuk hava depolarımızda korumaya alınmaktadır. Dağıtım, değişik boyutlardaki 30'u aşkın frigorifik araçtan oluşan özel filomuz aracılığıyla yapılmaktadır.

Copyright © Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş. 2005
Design by Tekrom Bilişim