SIKÇA SORULAN SORULAR
1-Dondurma insanı hasta yapar mı?

Homojenize ve pastörize edilerek hijyenik şartlarda üretilmiş dondurma küçük parçalar halinde dil üstünde eritilerek yendiği takdirde insanı hasta yapmaz. Süt ürünleri yapısı gereği çabuk bozulduğu için, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlara sahip dondurmaların tüketilmesi önerilir.

2-Dondurma kilo aldırır mı?

Dünyanın en hafif tatlısı sayılan dondurma, besleyici ve lezzetli olmasının yanı sıra diğer tatlılara göre çok daha az kalori içerir. Bu nedenle diyet yapanlar da dahil olmak üzere rahatlıkla tüketebilir.

3-Dondurmanın raf ömrü ne kadardır? Dondurmamı kaç derecede saklamalıyım?

Dondurmanın raf ömrü üretim tarihinden itibaren 2 yıldır. Dondurmalarınızı derin dondurucuda -20 ºC de son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz. Buzdolabınızda derin dondurucu bölümü yerine buzluk varsa ününüzü birkaç saat içerisinde tüketmeniz tavsiye edilir.

4-100 gram sade ve light dondurmanın ürün bilgileri nelerdir?

100 GR ÜRÜN BİLGİSİ
BESİN ÖĞELERİLight Sade Dondurma (*) Sade Dondurma
Toplam yağ (g) 4.3 9.4
Doymuş yağ (g) 2.7 5.8
Toplam karbonhidrat (g) 21.3 33
Lif (g) 7.0 0
Şeker (g) 5.6 33
Protein (g) 5.3 5.3
Kolesterol (g) 0.013 0.034
Sodyum (g) 0.058 0.078
Enerji (kcal) 109 237

5-Gün içerisinde Light dondurma ve light tatlıyı ne kadar tüketebilirim?

Diyet yapanlara, diyabetlilere ve sağlıklı beslenmek isteyenlere uygun olarak geliştirilmiş MADO Light dondurmada şeker yerine çözünür diyet lifleri ve yapay tatlandırıcılar kullanılmıştır. Sağlıklı bir beslenme için uzmanlar günde 30 gram lif tüketilmesini tavsiye etmektedirler. 1 porsiyon MADO Light Dondurma günlük lif ihtiyacımızın % 50’sinden fazlasını karşılamaktadır. Ancak pek çok sebzede (soğan,pırasa,enginar, sarımsak.....) yüksek oranda bulunan çözünür diyet lifleri aşırı miktarda tüketildiklerinde bağırsaklarımızda gaz oluşumuna neden olduklarından MADO Light dondurmanın gün içerisinde 1 porsiyondan (yaklaşık 150 gram) fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. MADO light tatlıda bu oran 100 gramdır.

6-Dondurmanın erimesini önleyen Kuru buz nedir?

Kurubuz; -79 ºC sıcaklığındaki CO2’dır. En büyük özelliği katı halden direk buhar haline geçmesidir. Basınç ile sıkıştırılarak şekil verildiğinden çok yoğundur. Kurubuz sıcaklığı normal buzdan çok daha düşük olduğundan normal buzdolabında saklamak sakıncalıdır. Kurubuz en büyük avantajı artık bırakmamasıdır.

7-Dondurmanın erimesini önleyen Kurubuzla ilgili dikkat edilecek hususlar nelerdir?

-Kurubuz yakıcıdır, çıplak elle dokunmayınız -Kesinlikle ağza almayınız ve uzun süre solumayınız -Çocuklardan uzak tutunuz -Uygun kuru buz saklayıcılarında saklayınız. -Ürünü -20 ºC de dondurucuyu aldıktan sonra kurubuzu atınız. -Kurubuzun yutulması halinde bol ılık su içiniz.

Copyright © Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş. 2005
Design by Tekrom Bilişim